هر شرکت هواپیمایی با توجه به مقررات کشورهای مبدا , مقصد , ترانزیت و نوع هواپیماهای خود قوانین مختلفی را در جهت ارائه سرویس حمل موجود زنده ) بر اساس کد های یاتا : AVIH ( وضع مینماید.

ممکن است در کشورهای مختلف محدودیت ها یا الزامات و بازرسی در خصوص حیوانات صورت پذیرد , بر همین اساس شرکت هواپیمایی سعی دارد تا ضمن ارائه قوانین و روش ها و با توجه به جامعه کنونی که در تمامی مسافرت ها و گردش ها حیوان بهمراه خانواده میباشد با تجربه و مهارت چندین ساله خود ، آسودگي و اطمينان خاطر مسافر را با ارائه یک سرویس مطمئن و دلسوزانه فراهم سازد.

بطور کلی جهت حمل موجود زنده 02 راه وجود دارد:

 

 1. از طریق پایانه های مسافری( همراه)

بعلت مسائل ایمنی و بازرسی خارج از اختیارات شرکت هواپیمایی و همچنین عدم کنترل حیوانات در مواقع اضطراری , ورود حيوانات اهلي و پرندگان به كابين مسافري ( PETC )مجاز نمي باشد واین امكان فراهم مي شود تاحيوان در پايانه مسافري پذيرش و هنگام ورود در فرودگاه مقصد در سالن دریافت بار به مسافر تحويل شود. مسافران مي توانند از اين سرويس در اكثر مقاصد ماهان بهره مند گردند .

 

 1. از طریق پایانه های باربری ( غیر همراه/ کارگو ‚ بارنامه)

هنگامي كه به هر علتی مسافر نتواند درسفر همراه حيوان خود باشد اين سرويس دراختيار وی قرار داده مي شود . حيوان اهلي یا وحشی مسافر در پايانه باربري پذيرش و درفرودگاه مقصد به مسافر يا شخصي كه در بارنامه معرفي شده , در محل ترخیص بارنامه تحويل داده مي شود .

 

مدارك پزشكي واسناد مورد نياز در فرودگاه مبداء

- كامل بودن تمام اسناد قابل اطلاق مثل مجوزهاي ورود به كشور مقصد مانند:

 1. اصل گواهی معتبر بهداشتی بین المللی صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدا ( یا مقصد) و تائید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه(این گواهی نامه ها در مسیر های داخلی الزامی نیست)
 2. مدارك واكسيناسيون معتبر​
 3. شناسنامه یا گذرنامه حیوان
 4. اصل برگه پرداخت کرایه حمل
 5. تکمیل فرم مخصوص 03 برگی درخواست انجام امور موجود زنده

 

شرایط پذیرش

 1. مسافر موظف است حداقل 24 ساعت پیش از سفر با ایستگاه مبدا تماس گرفته, تا از موارد و مشکلات احتمالی مطلع گردد.
 2. دریافت کد AVIH از دفاتر فروش هنگام خرید بلیط
 3. حضور مسافر حداکثر 2:30 ساعت پیش از سفر بین المللی و 1:15ساعت پیش ازسفر داخلی در فرودگاه جهت انجام امور پذیرش
 4. برای سفر بچه های سگ و گربه‚ بايد حداقل 10 هفته از تولد آنان گذشته باشد . (دربرخی از كشورها حداقل سن 12 هفته مي باشد)
 5. بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی ایران هر مسافر حداکثر 02 قلاده سگ یا گربه یا 10 قطعه پرنده تزئینی میتواند حمل نماید.
 6. مسافر موظف است چند ساعت پیش از پرواز غذاي سبك به حيوان دهد تا دچار ناراحتی نگردد.
 7. قراردادن آب بمیزان کافی درصورت وجود پرواز بيش از02ساعت (بعلت بررسی مقدار آب زمان بارگذاري و درمدت توقف ترانزيت)
 8. شرکت هواپیمایی ممکن است حیوانات پر خاشگر ,نا آرام , بسیار پیر , بیمار و یا دارای هرگونه ویژگی دیگری که ظاهر ناسازگار با مسافرت هوایی داشته باشد وحیوانات دارای بوی زننده را پذیرش ننماید .
 9. شرکت هواپیمایی از پذیرش حیوانات گران قیمت و یا دارای هرگونه ارزش مادی و معنوی خاص معذور است. این مورد باید توسط صاحب حیوان در ایستگاه مبدا اعلام گردد در غیر این صورت هیچگونه مسئولیتی بر عهده شرکت شرکت هواپیمایی نمی باشد.
 10. شرکت هواپیمایی از پذیرش حیوانات وحشی ‚انواع آبزیان , جوجه پرندگان بصورت تنها , پیله حشرات و حیوانات غیر خانگی بصورت روش همراه معذور میباشد.

نکته: حمل اینگونه حیوانات با دارا بودن تمامی مدارک ذکر شده و رعایت شرایط حمل و نقل بارنامه ‚بصورت غیر همراه امکان پذیر میباشد.

 

​قفس مناسب​

قفس باید دارای ابعاد مناسب باشد ، درغير اين صورت از سفر حيوان ممانعت می گردد .

 1. قفس باید برای ایستادن طبیعی حیوان به اندازه كافي بزرگ باشد .
 2. قفس بايد جهت نگهداری حیوان به حد كافي محكم ‚ مطمئن و دارای منافذ تهويه باشد.
 3. درب آن بايد قفل داشته باشد تا بطور تصادفي باز نشود و فاقد چرخ در زیر سطح خود باشد .
 4. بستن قلاده درون قفس برای حیوان ممنوع است زیرا پوزه حیوان باید آزاد باشد.

 

نکات کلی

 1. ​.حداكثر سه حيوان نهايتاً شش ماهه که با هم به دنيا آمده باشند و با وزن حداكثر 04 كيلوگرم براي هريك مي توانند در يك قفس قرار گيرند. در صورت بیشتر بودن وزن یا سن بايد در قفس هاي جداگانه سفر نمایند.
 2. حیوان مادر و حداکثر 03 بچه اش : بچه ها بیش از 12 هفته سن و هر کدام بیش از 02 کیلو وزن نداشته باشند و به راحتی همگی در يك قفس قرارگيرند.
 3. توصیه میشود در تابستان و روز های گرم از پرواز های شب یا صبح زود و در زمستان و روزهای سرد از پروازهای در طول روز استفاده نمایید.
 4. ممکن است بر اساس نوع هواپیما و شرایط عملیاتی از پذیرش موجود زنده ممانعت بعمل آید . بطور مثال : حمل موجود زنده در برخی هواپیماهای BAE امکان پذیر نمی باشد .
 5. تحویل حیوان در مقصد براساس فرم تنظیم شده در مبدا به فرد ذکر شده صورت می پذیرد.
 6. بر اساس فرم تکمیل شده در مبدا هرگونه هزینه اضافی اعم از : خدمات دامپزشکی , قرنطینه , هزینه اسکان , تغذیه , ترخیص , بازگشت به مبدا , جریمه و.... حیوان بر عهده صاحب بار میباشد.